Toplamı 100 Olan Kelimeler

Henüz ilkokul 1.sınıfa giden çocuğuma öğretmeni bir ödev vermiş. Ama gördüğüm kadarıyla 1.sınıf seviyesini epey zorlayan bir ödev olmuş.

A=1, B=2, C=3, Ç=4….Y=28, Z=29 olacak şekilde her harfe bir numara vermiş ve harflerinin karşılık geldiği sayılarının toplamı tam olarak 100 olan 5 tane kelime bulmasını istemiş. Örnek olarak da SÜNGER kelimesini vermiş.

Açıkçası hiç de kolay değilmiş, toplamı 100 olacak kelimeleri bulmak. Tek tek kelimelerin harflerini toplamak pek zahmetli oldu. Hatta insanın aklına öyle kelime de gelmiyor. En iyisi bunu excel yardımıyla yapmak!

  • Bunun için excelde boş bir yerde A-1, B-2 …Z-29 olacak şekilde “alfabe” adında bir tablo oluşturdum.

  • E1 hücresine aşağıdaki formülü yazıp V1 hücresine kadar kopyaladım.

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(PARÇAAL($A1;SÜTUN(E1)-4;1);alfabe;2;0))=DOĞRU;””;DÜŞEYARA(PARÇAAL($A1;SÜTUN(E1)-4;1);alfabe;2;0))

Bu formül A1 hücresine girilen kelimenin tek tek harflerini ele alıp bunların sayısal karşılıklarını E ila V sütunları arasındaki hücrelere yazıyor.

  • B1 hücresine E ila V kolonları arasındaki toplamı aldırdım.

Böylece formülasyon bitmiş oldu. Ama aklımıza bir türlü kelime gelmiyordu. Önce ay adlarını, sonra haftanın günlerini denedik ve PERŞEMBE kelimesini bulduk:)

Bu kelimeler de bitince en yiyisi interte bakmak dedik ve iyi kötü bir kelime veritabanı bulup i,ndirdik. A kolonuna bu kelime listesini yapıştırıp, formülleri listenin sonuna kadar kopyaladık.

Sonra, toplamı 100 olan kelimeler var mı diye filtreledik ve işimize yetecek sayıda kelime olduğunu gördük:)

DOKTOR

YASTIK

KÖPRÜ

ŞİRKET

TARAFTAR


 

Yukarıdaki excelde A kolonuna siz de kelime ekleyerek harflerin toplamını bulabilirsiniz.