Neydi? Nooldu?

NEREDEN ÇIKTI?

Yaş ilerleyip geçmişte bırakılan yıllar artınca, “Neydi? Nooldu?” diye insan kendi kendine daha çok soruyor. Sadece kendi kendine değil de başkalarıyla konuşurken de soruyor.

NE İŞE YARAR?

Zaman zaman geçmişle günümüzün fiyat mertebelerini insan mukayese etmek ister. Nereden nereye gelindiğini görmek ister. Bu websitesi sayesinde bazı döviz kurlarını, altın, petrol gibi emtiaı, patetes, domates gibi bazı sebzelerin, Asgari ücretin, GSYH’nın hangi tarihlerde ne kadar olduklarını görebilirsiniz. Hatta çapraz olarak neye denk geldiklerine de bakabilirsiniz. Mesela seçeceğiniz bir tarihte 1 asgari ücretle kaç tane ekmek alınabildiğini görebilirsiniz.

 

 

 

 


ENFLASYON

Enflasyon, az yada çok her ülkede var. Enflasyon sebebiyle yıllar geçtikçe paralar eskiye nazaran değerlerini yitirir. Bu websitesinde, Türk Lirasından başka, Amerikan Doları ve EURO için de enflasyon etkilerini görebilirsiniz. Mesela seçeceğiniz herhangi bir tarihteki Türk Lirasının, yine seçeceğiniz diğer bir tarihte kaç Liraya denk geldiğini görebilirsiniz.Aşağıdaki excel tablosundan enflasyon hesaplamasına ulaşabilirsiniz.

 

 

BİLGİLER DOĞRU MU?

Bilgiler doğrudur. Bilgilerin nereden alındığını, aşağıda görebilirsiniz.Ancak sayfa, fiyat mertebeleri göstermek amacıyla yapılmıştır. Ticari işlemlerinizde, alacak verecek hesaplarınızda kullanmayınız.


KAYNAKLAR

KURLAR

Tüm döviz kurları, TCMB’nin sayfasından alınmaktadır. Döviz satış kuru değeri esas alınmaktadır. Bilindiği gibi haftasonları ve bayram günleri TCMB kur değeri vermez. Böyle günlerde kur olarak bir önceki günün değeri baz alınmıştır.
Kurların kaynak sayfası için tıklayınız

ASGARİ ÜCRET

1974’den günümüze asgari ücret bilgileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sitesinde vardır.16 yaşını doldurmuş olanlar için verilen asgari ücret değeri esas alınmıştır. Zaten internette basit bir araştırmayla cari asgari ücret değerine ulaşılabilmektedir.
Asgari Ücretin kaynak sayfası için tıklayınız

YİYECEK FİYATLARI

Türkiye istatistik kurumunun sitesinden alınmaktadır. Çok sayıda yiyeceğe ait fiyat bilgileri TÜİK’in sitesinde mevcuttur. Ancak belli başlı olanlar alınmıştır.
Yiyecek fiyatlarının kaynak sayfası için tıklayınız

BENZİN MAZOT

Ülkemizde satılan benzin ve mazotun pompa fiyatıdır. Opet’in websitesinde geçmiş fiyatları veren bir sayfa vardır. Kaynak olarak bu sayfa kullanılmıştır. Lokasyon olarak İstanbul/Pendik seçilmiş ve KDVli fiyatlar esas alınmıştır.
Benzin Mazot fiyatlarının kaynak sayfası için tıklayınız

TL ENFLASYON

Türkiye istatistik kurumunun sitesinden alınmaktadır.
TL Enflasyon değerlerinin kaynak sayfası için tıklayınız

USD, EUR ENFLASYON

OECD’nin sitesinden alınmaktadır. Bu sitede, bir çok ülkeye ait enflasyon değerinin yanı sıra bazı finansal büyüklükler de verilmektedir.
USD, EUR Enflasyon değerlerinin kaynak sayfası için tıklayınız

GSYH

Türkiye istatistik kurumunun sitesinden alınmaktadır. Üretim yöntemine göre bulunan GSYH’nin USD değeri alınıp, o günkü kur ile çarpılıp TL’ye çevrilmektedir.
GSYH değerlerinin kaynak sayfası için tıklayınız

EKMEK

Ekmek fiyatlarının geçmiş yıllardaki değeri için güvenilir bir kaynak bulunamamıştır. İnternetten yapılan araştırmalar neticesinde bulunan bazı fiyatlar 250gr ekmek bazına getirilerek verilmiştir.

ALTIN

Uluslararası piyasadaki ONS altın fiyatı alınmıştır. Bu fiyat güncel kur ile çarpılarak TL ye çevrilmiştir. 31,1’e bölünerek gram altın fiyatı bulunmuştur.Tam altın için ise gram altın fiyatı, tam altının ağırlığı olan 6,43 ile çarpılmış ve %2,4 işçilik konulmuşur.
Altın Fiyatlarının kaynak sayfası için tıklayınız

HAM PETROL

US Energy Information & Administration sitesinden alınmıştır. Brent-Eurepo petrol fiyatları alınmış, güncel kur ile çarpılarak TL’ye çevrilmiştir. piyasadaki ONS altın fiyatı alınmıştır. Bu fiyat güncel kur ile çarpılarak TL ye çevrilmiştir.
Ham Petrol Fiyatlarının kaynak sayfası için tıklayınız